Konštrukcia ponožiek

Pri výrobe ponožiek sa používajú rôzne techniky alebo špeciálne materiály pre dosiahnutie dodatočnej funkcie alebo vyššej kvality výsledného produktu. Uvádzame tu základný prehľad konštrukčných prvkov, ktoré môžete nájsť na našich produktoch.

Pohodlný / komfortný lem

Komfort nosenia je zabezpečený použitím jemnej gumovej nite alebo špeciálnou konštrukciou tzv. piqué lemu, ktorý rozkladá prítlak elastanu na väčšiu plochu, takže zabraňuje zhŕňaniu lemu a pritom nezviera nohu v oblasti nad kotníkom.

komfortny lem

Voľný lem (zdravotný lem)

Voľný lem v oblasti lýtka s vysokou rozťažnosťou je ideálny pre zákazníkov, ktorý majú problémy s opuchom nôh alebo citlivou pokožkou. Komfort nosenia zabezpečuje použitie elastických materiálov (gumy) len v niekoľkých riadkov hornej časti lemu.

volný lem

Priedušná zóna

“Mriežkovaná” štruktúra úpletu v priehlavkovej alebo chodidlovej časti ponožky v kombinácii s vhodným materiálom (najčastejšie kombinácia bavlny a polypropylénu) zabezpečuje efektívne odvádzanie vlhkosti od pokožky.

priedusny priehlavok

Elastická bandáž

V oblasti členka a priehlavku sa umiestňuje špeciálna elastická zóna, ktorá zabraňuje posúvaniu ponožky v obuvi alebo na lýtku a tým chráni pokožku pred neželaným otláčaním a odieraním.

bandaz

Retiazkovaná špica

Uzatvorenie špice je spracované tak, aby bol spoj pri nosení komfortný a netlačil na prsty. Retiazkovanie špice vytvára veľmi plochý šev, pri ktorom sú jednotlivo prepojené oproti sebe ležiace očká.

retiazkovana špica

Ochranná froté zóna / Froté zóna v chodidle / Masážna froté zóna

Pridaním dodatočného voľnejšieho vlákna pri pletení materiálu vznikajú nad povrchom úpletu malé očká, ktoré vytvárajú jemný a mäkký povrch – froté. Takto zväčšený objem materiálu pôsobí ako ochrana proti odieraniu a otláčaniu pokožky a má aj dobré izolačné vlastnosti. Masážny efekt je dosiahnutý striedaním froté a hladkého úpletu v chodidle.

Spevnená špica a päta

Pridanie dodatočného materiálu v oblasti päty a špice zabezpečuje vyššiu odolnosť voči namáhaniu a odieraniu. Okrem výrobkov zo 100% bavlny sa pre spevnenie najčastejšie používa polyamidové (PAD) vlákno.

Zvýšená päta – zosilenie nad pätou

Pre zosilenie najviac namáhanej časti ponožky v oblasti achilovky sa používa vpletenie polyamidového (PAD) vlákna. Zosilenie zvyšuje odolnosť voči odieraniu tejto časti ponožky napr. pri nosení obuvi.


TOP